Kultura

Srí Lanka je zemí, kde je velmi rozšířený buddhismus. K tomuto náboženství se zde hlásí asi 70% obyvatel, zbytek jsou muslimové, hinduisté a křesťané. Buddhismus je významným kulturním prvkem, patrným v celé zemi.

Na mnoha místech najdete stoupy, specifické buddhistické stavby. Na Srí Lance mají tvar zvonku a symbolizují osvícenou podstatu mysli každé bytosti. Tento tvar se údajně Buddhovi opakovaně zjevoval s okamžicích hluboké meditace. Původně byly tyto sakrální stavby stavěny jako mohyly a byl v nich uložen Buddhův popel, nejdříve jich bylo 8 a pak 84 000. Později se začaly stavět na posvátných místech a uchovávaly sošky, posvátné texty nebo ostatky buddhistických světců.

Všudypřítomné jsou také Buddhovy sochy nejrůznějšího stáří a rozměrů. Není nezvyklé potkat v krajině obrovskou částečně pozlacenou sochu Buddhy. Pozic ve kterých je Buddha zobrazován je několik základních druhů a odpovídají jednotlivým fázím na cestě k osvícení. Nejčastěji se setkáte s pozicí, která znázorňuje sedící postavu pohrouženou do hluboké meditace. Další často zobrazovaná pozice je Buddha stojící s jednou rukou pozvednutou. Tato poloha je spojována s vyučováním, kdy Buddha vykládal svoji nauku. Velmi významná je pozice, kdy je znázorněn ležící na boku, s jednou nohou přes druhou, hlavu opřenou o ruku. Jedná se znázornění okamžiku Buddhovy smrti, kdy upadl do Nirvány, nepopsatelného stavu prázdnoty, který nezná žádné utrpení ani bolest a z něhož se již neodvíjí žádná další reinkarnace.

Nepřehlédněte: Aktuální nabídka zvýhodněných zájezdů na Srí Lanku.